چطور بفهمم که کتاب مقدس افسانه نیست؟

اینکه کتاب مقدس ریشه در قکر خدا دارد، نه تنها آن را دربین تمام کتابها خاص کرده، بلکه در میان تمام گنجینه های زمین منحصر به فرد کرده است.آبراهام لینکلن رئیس جمهوراسبق ایالات متحده اختصاصا به کتاب مقدس به عنوان  "بهترین هدیه ای که خداوند به بشر اعطا کرده است" اشاره کرده است. در حقیقت همین طور است کتاب مقدس نقشه جاودانی خداوند را برای نجات نسل انسان گناهکار آشکار می کند.هنوز هم با وجود اینکه میلیاردها نسخه از آن در سرتاسر دنیا پخش شده، بسیاری به پرسش در رابطه با حقیقی بودن آن ادامه میدهند ،آیا کتاب مقدس یک کتاب افسانه ای است یا حقیقتی که از جانب خداوند الهام شده است.  برای تمام افرادی که کتاب مقدس را می شناسند یا نمی شناسنداین مهمترین سؤال است.

بسیاری از متون مذهبی اذعان دارند که کتاب مقدس یک پیغام الهی است ،هر چند خود کتاب مقدس هیچ گونه جای شک و تردید در اینکه این  کتاب الهی است ، باقی نمی گذارد.اکر کسی صادقانه حقایق را بررسی کند، مطمِئنا اثر خداوند را در کل کتاب مقدس می یابد.همان کلامی که گفته شد تا همه مخلوقات آفریده شوند، کتاب مقدس را نیز به ما داد.

بر خلاف افسانه، کتاب مقدس یک چهارچوب تاریخی دارد.تمام شخصیتهای آن واقعی هستند که در مکانهای مختلف و در دوره های تاریخی متفاوت زندگی می کرده اند. کتاب مقدس به نبوکد نصر، سنحاریب، کوروش ، هرودیس ، فلیکس ، پیلاطس وبسیاری دیگر از اشخاص تاریخی اشاره می کند.تاریخش بابسیاری ازملل ازقبیل مصریان، حتییان ، ایرانیان ، بابلیان و امپراطوریهای روم منطبق می باشد. وقایع کتاب مقدس در مناطق جغرافیایی مثل کنعان ، سوریه ،مصر، بین النهرین و غیره اتفاق می افتد. این مستندات نظریه ای که می گوید کتاب مقدس فقط افسانه است، را رد می کند.

بر خلاف افسانه ،کتاب مقدس تاییدیه های بسیاری در علومی همچون زیست شناسی، زمین شناسی، ستاره شناسی و باستان شناسی دارد. در یک قرن و نیم گذشته ،زمانی که صدها هزاراشیا قدیمی کشف شدند رشته کتاب مقدس شناسی به شدت گسترده شد. فقط به عنوان نمونه در یک زمان مخالفان از اشاره کتاب مقدس به تمدن  حتی به عنوان سندی برای اثبات افسانه بودن آن استفاده و ادعا کردند که براساس علوم امروزی ملتی با نام حتی هرگز وجود نداشته اند . درحالیکه ،سال ۱۸۷۶ اولین سری از اکتشافاتی انجام شد که وجود تمدن باستانی حتییان را به اثبات رسانید . باستان شناسی تاریخی بودن کتاب مقدس را تأیید می کند. چنانچه دکتر هنری موریس می گوید :" امروزه هیچ یک از یافته های باستانی نیستند که ثابت کنند کتاب مقدس تحریف شده است ."

بر خلاف افسانه، کتاب مقدس مثل تاریخ نگاشته شده است .در انجیل لوقا چنین امده است "از آنجایی که بسیاری دست به تالیف حکایت اموری زده اند که نزد ما به انجام رسیده است درست همان گونه که آنان که از آغاز شاهدان عینی و خادمان کلام بودند به ما سپردند من نیز که همه چیز را از آغاز به دقت بررسی کرده ام ،مصلحت چنان دیدم که آنها را به شکلی منظم برای شما عالیجناب تیوفیلوس بنگارم تا از درستی آنچه آموخته اید یقین پیدا کنید." (لوقا 1: 1-4) آیا در انجیل لوقا معجزاتی آورده شده است؟ بله، معجزات زیادی که توسط شاهدان عینی تأیید شده اند. اما ممکن است ۲۰۰۰سال بعد مخالفی ، انجیل لوقا را یک افسانه تلقی کند که مسئولیت اثبات آن به عهده خودش می باشد. این انجیل به عنوان یک سند تاریخی بررسی شده است.

برخلاف افسانه کتاب مقدس شامل شماری ازپیشگویی های عجیب می باشد، که به وقوع پیوسته. افسانه ها نمی توانند پیشگویی کنند. در صورتیکه یک سوم از کل کتاب مقدس پیشگویی است.  کتاب مقدس حاوی 1800 پیشگویی دربیش از 8300 آیه در مورد 700 موضوع مختلف می باشد. تنها کتاب عهد عتیق شامل بیشتر از ۳۰۰ پیش گویی در مورد عیسی مسیح است. خیلی از آنها واقعا شگفت آورند. تعداد زیادی از پیشگویی ها دقیقا همانطور که گفته شده بود ، به وقوع پیوسته اند. این که یک نسان بتواند پیشگویی هایی کند که همه آنها به حقیقت بپیوندد ،دوراز ذهن و ماوراء قدرت بشری است. این پیشگویی های معجزه آسا فقط توسط رهنمودهای الهی به وقوع می پیوندد. "کسی که از انتها ، ابتدا رامیبیند. "(اشعیا ۴۶: ۹-۱۰ )

 

برخلاف افسانه کتاب مقدس زندگی های بیشماری را تغییر داده است. هنوز بسیاری از مردم اجازه می دهند نظرات دیگران، افکارشان را شکل دهد. همه ما نیاز داریم که کتاب مقدرس را برای خودمان مطالعه و امتحان کنیم. با پندهای کتاب مقدس زندگی کنید، قدرت و نیروی تغییر این کتاب شگفت انگیز را تجربه کنید. تعلیمات آن را در رابطه با بخشش بکار برید و ببینید که چطور رابطه های شکست خورده شما را بهبود می بخشد. قوانین آن را در رابطه با مخارج زندگی بکار برید و ببینید موقعیت مالی شما بهبود می یابد. تعلیمات آن را در مورد ایمانتان بکار ببرید وآرامش را در قلبتان احساس کنید، حتی اگر در طوفان سخت زندگی هستید، کتاب مقدس در زندگیتان کار می کند. قطعا دلیلی وجوددارد که مسیحیان درکشورهای مختلف در سراسر دنیا روزانه زندگیشان را به خطر می اندازند که دیگران را به این واقعیت زندگی بخش و این کتاب فوق العاده  آشنا کنند.

 نهایتا اکثر کسانی که خداوند و کلام آشکارش را منکر می شوند این کار را به دلیل غرورشان انجام می دهند. آنها خیلی به باورهای خویش اعتماد دارند که از بررسی اسناد حقیقی سرباز می زنند. پذیرفتن کتاب مقدس به عنوان حقیقت، مستلزم این است که آنها به طور جدی در مورد خداوند ومسؤلیتهایشان در مقابل او فکر کنند. پذیرفتن کتاب مقدس به عنوان یک واقعیت ممکن است نیازمند ایجاد تغییر در شیوه ی زندگیشان باشد .همانطوری که اروین لوتزر می گوید:" واقعیت این است که تعداد کمی از مردم روشنفکر هستند ،بخصوص در مورد مسایل مذهبی ......بنابراین اصول غلط و تعصب به راحتی از نسلی به نسل دیگر ماندگار شده است."

میلیونها نفر هر ساله با نپذیرفتن کتاب مقدس ،با این امید واهی که آن یک افسانه است و خدایی وجود ندارد، می میرند و حیات جاویدان را از دست می دهند. این یک قمار خطرناک می باشد که عواقب باخت آن جبران ناپذیر است. ما شدیدا به همه توصیه میکنیم که کتاب مقدس را با ذهنی باز مطالعه کنند ،" آنان را به وسیله ی راستی خود تقدیس نما ، کلام تو راستی است."(یوحنا 17:17)

 

منبع مقاله: www.gotquestions.org

ترجمه: مریم آزادی

 

 

Dec/09/2016 کتاب مقدس کشیش ورژ باباخانی 595 بازدید 2  

نظرات کاربران


ارسال نظر