جشن پنتیکاست یا روز پنتیکاست چیست و به چه معناست؟

جشن پنتیکاست جشنی است یهودی که از عهدعتیق نشأت می گیرد و پنجاه روز بعد از عید فصح یعنی روزی که یهودیان از مصر رهایی یافتند، در زمان برداشت محصول و تقدیم نوبر محصولات، یهودیان آن را جشن می گرفتند (تثنیه 16: 9-12) و به عید هفته ها نیز معروف می باشد.

در عهد جدید این زمان بندی به صورت زیبایی هماهنگی دارند: عید فصح ایام مصلوب شدن مسیح به عنوان بره فصح و رستاخیز مسیح از مردگان محسوب می شود و پنجاه روز پس از رستاخیز مسیح یا همان روز پنتیکاست یهودیان ایامی است که روح القدس بر پیروان عیسی مسیح نازل شد و پیشگویی یوئیل نبی و پیشگوئیهای انبیاء عهد عتیق به وقوع پیوست و روح خدا بر همه بشر ریخت (یوئیل 2: 28 و29 و اعمال رسولان 2: 16-21)). در عهد عتیق روح خدا فقط بر قشر خاصی قرار می گرفت، از قبیل انبیاء و پادشاهان و کاهنان، اما خدا در عهدعتیق قول داده بود که روح خود را بر همه بشر خواهد ریخت و خرد و بزرگ و غلام و آزاد و زن و مرد و پیر و جوان از این نعمت الهی برخوردار خواهند شد. با ریزش روح القدس و تجربه عمیق ملاقات خدا با انسان، کلیسای مسیح نیز در همین روز پنتیکاست با ایمان آوردن 3000 نفر از طریق موعظه پطرس رسول و تعمید گرفتن آنان و پیوستنشان به جمع مؤمنین بنیان گذاشته شد.

در واقع روز پنتیکاست نقطه عطفی در تاریخ کلیسا و مسیحیت می باشد. کلمه پنتیکاست، ریشه یونانی دارد و به معنای پنجاهه می باشد.

 

کشیش ورژ باباخانی

May/29/2018 کلیسا کشیش ورژ باباخانی 411 بازدید 1  

نظرات کاربران


ارسال نظر