تفاوتهاى شيعه و اهل سنت در چيست؟

پاسخ: تفاوت اصلی میان شیعه و سنی در تفسیر اين دو از جانشینی به حق جهت رهبری پس از مرگ حضرت محمد است. همه مسلمانان شهادتين را قبول دارند، بدين معنى كه هیچ خدایی جز الله نيست، و محمد پيامبر خداست. با این حال، شیعیان يك عبارت ديگر در پایان آن افزوده اند: و علی ولی الله است. از آنجا که شیعیان عاشقانه به على گواهى مى دهند كه جانشین محمد است، اين دشمنی و اشتقاق بسیارى را در جهان اسلام باعث شده است، كه بى شباهت به اختلافات بین پروتستان ها و کاتولیک های روم در اروپا در عصر اصلاحات نيست. با این حال، شکافى که  فرقه های مهم اسلام را بنيان مى نهد، به دلیل مسائل اعتقادى، كه باعث اختلاف میان پروتستان ها و کاتولیک ها شده است، نمى باشد، بلكه ريشه در هویت "جانشین واقعی" براى محمد دارد.

 

درميان شاگردان نزديك محمد على، داماد او، بود كه بيشترين آشنايى را با تعاليم او داشت. با اين حال، هنگاميكه محمد در ٦٣٢ بعد ازميلاد درگذشت، پيروان او على را كه شيعيان او را جانشين به حق محمد اعلام مى كنند، كنار گذاشتند. در عوض، پسر عموى جانشين سوم محمد، عثمان ( ٦٤٤- ٦٥٦ بعد از ميلاد)، به نام معاویه اموی، خود را خلیفه إعلام كرد. زمانی که او در ٦٨٠بعد از میلاد درگذشت، پسرش یزید به جاى  جوانترین پسر علی، حسین، خلافت راغصب کرد. و دشمنی میان جانشینان به حق یا خلفا به واقعه کربلا منتهى شد. حسین کشته شد، اما  تنها پسر او، علی، جان سالم به در برد و سير جانشینی را ادامه داد. یزید، با این حال، به صعود جانشینی سلسله بنى اميه كمك كرد که از آن اهل سنت امروزى به وجود آمد.

 

براساس اعتقادات مسلمانان سنی و شیعه، هر دو  پنج رکن اسلام را قبول دارند.  در حالی که اهل سنت علی را محترم مى شمارند، آنها امامان خود را به عنوان كسانيكه عطيه وساطت و شفاعت الهی دارند، تكريم نمى كنند. اهل سنت نمازجماعت بر پا مى دارند و اعتقاد دارند که مى توانند ارتباط مستقیم با خدا داشته باشند.  از این دو، مسلمانان شیعه میلى شديد به شرکت در شهادت دارند و بر این باورند که درد و رنج وسيله اى برای تزكيه معنوی است. آنها براى شهادت علی و حسین، به خصوص  در ده روز عاشورا سوگوارى مى كنند. همچنین احترامى که شیعیان به امامان مى گذارند قابل توجه مى باشد، وبر اين باورند که آنها در تفسیر خود از قرآن  بدون اشتباه و خطا بوده اند. از بسیاری جهات، اين نوع نگرش مشابه احتراميست كه در رم براى پاپ قائل مى باشند.

 

در عمل، مسلمانان سنى پنج بار در روز نماز مى خوانند: نماز فجر(صبح)، نماز ظهر، نماز عصر، نماز مغرب، و سرانجام نماز عشاء (تاريكى). اما مسلمانان شيعه فقط سه بار در روز نماز مى خوانند: صبح، ظهر، و غروب آفتاب. يكى ديگر از تفاوت مهم بين دو فرقه اينست كه مسلمانان شيعه اجازه ازدواج موقت  كه به صيغه  معروف است، دارند. صيغه در اصل در زمان پيامبراجازه داده شد و در حال حاضر در ايران با حمايت غير محتمل روحانيون محافظه كار و فمينيستها، ترويج يافته است، كه دسته دوم ، با اشاره به اين نكته كه تنها يكى از سيزده زنان پيامبر در هنگام ازدواج با پيامبر باكره بوده، سعى بر بى اهميت جلوه دادن وسواس نسبت به بكارت زن كه در هر دو شكل اسلام بسيار رايج مى باشد دارد.

 

 ٨٩ درصد ایران غالبا شیعه است. مسلمانان شیعه نیز اکثریت جمعیت یمن، جمهوری آذربایجان، بحرین و ٦٠ درصد از جمعیت عراق را تشکیل می دهند. همچنین جوامع قابل توجهی از شيعيان در امتداد ساحل شرق عربستان سعودی و در لبنان وجود دارد. سازمان چریکی شناخته شده حزب الله، که بالاجبار اسرائیلی ها را  در سال ٢٠٠٠ از جنوب لبنان بيرون كردند، شیعه است. در سراسر جهان، شیعیان ١٠ تا ١٥ درصد از کل جمعیت مسلمان را تشکیل می دهند، اما آنها اکثریت بخش إفراطى وخشونت آمیز اسلام را تشکیل می دهند.

 

منابع پيشنهادى: Answering Islam: The Crescent in light of the cross by Norm Geisler and Logos Bible Software.

 

مترجم: الهام ربيع نژاد جنتى

Apr/21/2016 پاسخ به اسلام کشیش ورژ باباخانی 659 بازدید 6  

نظرات کاربران

  • نظر آلن

    اموزنده بود

  • نظر رضااکبری

    به نظرم جمله آخر که شیعه را بخش خشونت آمیز معرفی کرده منصفانه نیست -شیعیان معمولا در طول تاریخ در موضع دفاعی بوده اند -ترور وخشونت از نظر شیعه اصیل مردود است.


ارسال نظر