باسلام ودرود حضور محترم کشیش ورژ باباخانی سپاس از توجه و پاسخ پرمهرتان! هرچند هنوز هم برایم در وهم است.به طور مثال چه کسانی این تاریخ را در تقویم مسیحی کشورهای اروپایی " هلند" تعیین می کنند.مردم عادی این پاسخ را چطور بیابند؟ تاریخ قمری به طور مشخص, هر سال ده روز عقب می افتد اما این تغییر در مشخص نمودن روز صلیب کشیدن عیسی مسیح ,اینگونه از ماه قمری پیروی نکرده است. با سپاس با احترام مانا نثاری

مانای بسیار عزیز و محترم سلام و روزتون به خیر،

از اینکه توضیحات بنده، برای شما کافی و واضح نبود، کمال پوزش را می طلبم. به این منظور از کشیش محمد مدبر برای توضیح دقیق تر این موضوع تقاضا کردم، توضیحات مفصل تری بدهند. توضیحات ایشان را در زیر برای شما می فرستم:

تقویم عبری بر اساس گردش ماه بدورزمین محاسبه می گردد. آنچه که بدآن سال قمری گفته می شود.

تفاوت آن با تقویم سال میلادی و شمسی در تعداد روزهای سال است. با این احتساب ، تعداد روزهای سال قمری 10 روز کمتر از میلادی ست.

بدین خاطر، ایام اعیاد و یا آئین های یهود هر ساله در تقویم میلادی و یا شمسی متفاوت است.

به همین شکل نیز تقویم اعیاد مسلمانان نیز که به سال قمری تنطیم شده نیز با تغییر هر ساله مواجه است.

ایام دستگیری و مصلوب شدن عیسی مسیح خداوند نیز از این امر مبرا نبوده و هر ساله بنا بر تاریخ عبری محاسبه می شود.

بنا بر تقویم عبری ، عید فصح در روز چهاردهم ماه اول سال عبری ( ابیب ) برگزار می شود.

 در ماه اول ، در روز چهاردهم ماه بین العصرین، فصح خداوند است.    لاویان 23 : 5

 شبی که عیسی خداوند را تسلیم کردند ، عیسی به اتفاق شاگردان شام فصح را برگزار می کردند.

و قبل از عید فصح، چون عیسی دانست که ساعت او رسیده است تا از این جهان به جانب پدر برود، خاصان خود را که در این جهان محبت می‌نمود، ایشان را تا به آخر محبت نمود. و چون شام می‌خوردند و ابلیس پیش از آن در دل یهودا پسر شمعون اسخریوطی نهاده بود که او را تسلیم کند.

                                                                             انجیل یوحنا   13 : 1 – 2

 

بر اساس آیات ذکر شده و آیات دیگر در عهد قدیم و جدید ، یافتن تاریخ دستگیری عیسی مسیح و یا سایر ایام مقدس دیگر و مطابقت آن با تقویم میلادی و یا شمسی کار دشواری نمی باشد. 

یافتن تاریخ ایام مقدس یهود و یا مسیحی در تقویم میلادی و یا شمسی برای افرادی که امکان و یا اطلاع کافی از آن ندارند ، ساده و سهل است. بسیاری از تقویم های سالانه اعم از دیواری ، جیبی ، رومیزی و ... ایام این اعیاد را ذکر می کنند.

پاسخ از: کشیش محمد مدبر

Apr/04/2018 سوالات رایج کشیش ورژ باباخانی 145 بازدید 1  

نظرات کاربران

  • نظر مانا نثاری

    با سپاس و درود از کشیش ورژ باباخانی و کشیش محمد مدبر سپاس از توضیحات واضح و روشنتان جناب کشیش ژرژ,حتما به دنبال تقویم عبری,جهت مطالعه و شناخت بیشترنیز,خواهم رفت. و از راهنمایی و تامل شما در پاسخ به اینجانب,سپاسگزار و قدردانم. با احترام مانا نثاری


ارسال نظر