در کتاب خروج , وقتی خداوند در خشم خودش قصد نابودی قومش رو داره موسی رو میبینیم که به خداوند میگه : آیا آیندگان اگر این رو بشنون نمیگن که خدای اسرائیل , قومش رو از مصر بیرون آورد که اونها رو بکشه ؟ و خداوند خشمش فرو میشینه و در جای دیگه خداوند میگه که بیایید با من بحث کنید .. اینها آیاتی هستن که بسیار انرژی دهنده هستن در کلام خدا . سوالم اینه که آیا این فقط یک واقعه بین موسی و خدا بود یا اینکه تفسیر این آیه اینه که میشه با خدا بر سر مثلا اراده خدا و خواسته ایماندار بحث کرد و یا خدا رو قانع کرد یا اراده خدا رو تغییر داد. .

خدای کتاب مقدس با همه خدایان ادیان دیگر تفاوت برجسته ای دارد و آن این است که این خدا مایل به دوستی و صمیمیت با انسان است. او ما را همکاران خود خوانده است و ما را شریک طبیعت الهی خود کرده است و همچنین در حکومت بر زمین نیز ما را شریک خود و حکومت خود کرده است!

خدای کتاب مقدس اجازه می دهد که انسان با او به بحث و مجادله بپردازد و به نظر ما احترام می گذارد، اما نباید فراموش کنیم که خدا یک اراده کلی دارد که هیچوقت تغییر نمی یابد. مانند اینکه مسیح می بایست برگردد و پادشاهی کند، یا اینکه شیطان می بایست نهایتا در دریاچه آتش افکنده شود و غیره. اینها اراده تغییر ناپذیر خدا هستند. اما در مسائل جزئی او آماده است تا ما را به همکاری و چالش برانگیزاند. خدای کتاب مقدس حاضر است مانند پدری که با فرزندش کشتی می گیرد و خود را بازنده نشان می دهد تا فرزندش را خوشحال کند و به او احساس خوبی بدهد، با یعقوب کشتی می گیرد. این خدا، پدر روحهای ما نامیده شده و حاضر به دوستی و صمیمیت با ما است. اصلا" هدف خدا از آفرینش انسان، رابطه بود. رابطه بین انسان و خدا و انسان با انسانهای دیگر.

در آخر آیه ای که بسیار زیبا و بجا است برای شما از کتاب مقدس می نویسم:

" فیض خداوند عیسی مسیح، محبت خدا و رفاقتِ (در پاورقی نوشته شده یا مصاحبت و مشارکت) روح القدس با همه شما باد." 

آمین و آمین.

پاسخ از: کشیش ورژ باباخانی

Sep/29/2017 کتاب مقدس کشیش ورژ باباخانی 282 بازدید 2  

نظرات کاربران

  • نظر behrooz sanae

    برادر ورژ عزیز و نازنینم , سپاس از شما . خدا رو شکر برای وجودتون . جلال بر نام خداوند


ارسال نظر