تصوف چيست؟

پاسخ: تصوف جنبشى برخاسته از درون اسلام، و جنبه عرفانی اسلام است. شاید این یکی از دلایلی است كه مسلمانان سنتی  ازصوفى ها فاصله گرفته اند. تصوف در دادن عشق و سرسپردگى به خدا، تمرکز دارد. از آنجا که صوفى ها بر این باورند که تملكات مادى مانع از سرسپردگى شخص می باشد، اغلب آنها  را مرتاض مى دانند. اگر چه عرفان (تصوف) در راستاى آموزه هاى  اسلام تمركز يافته، چنين می آموزد که هماهنگی با خدا از طریق فقر معنوی، عشق، سرسپردگى ، رياضت و ذكر خدا (معمولا به صورت مناجات  انجام می شود) حاصل مى شود.

 

 

عيسى (كه مسلمانان او را پيامبر مى دانند) گفت كه بزرگترين حكم اينست كه خداى خود را با تمامى دل،با تمامى جان، و با تمامى فكر خود محبت كن(مرقس ١٢: ٣٠). اما با قرار دادن پول، اعتبار و قدرت،دارايى، نفس، و تمايلات گناه آلود در مقابل خدا، قادر به محبت كردن او نخواهيد بود. در حقيقت، ما از احكام خدا سرپيچى كرديم و از قدوسيت او تخطى كرده ايم. و مستحق جدايى ابدى از خدا در جهنم هستيم (روميان ٦: ٢٣؛ دوم تسالونيكيان ١: ٩).

 

خوشبختانه، خداوند عيسى خدا را به كمال محبت نمود. او بر صليب براى گناهكاران جان داد، تا آنها قادر باشند كه خداوند را با تمام قلب محبت كنند. "او خودْ گناهان ما را در بدن خویش بر دار حمل کرد، تا برای گناهان بمیریم و برای پارسایی زیست کنیم، همان که به زخمهایش شفا یافته‌اید" (اول پطرس ٢: ٢٤-٢٥).

 

مرگ و قيام عيسى پاسخي است براى صوفيان. اگرچه تصوف قادر نيست كه يك رابطه محبت با خدا را إعطاء كند، اما عيسى مى تواند! مسيحيان واقعى، به عنوان پيروان عيسى مى توانند خدا و ديگران را محبت كنند: "ای عزیزان، یکدیگر را محبت کنیم، زیرا محبت از خداست و هر که محبت می‌کند، از خدا مولود شده است و خدا را می‌شناسد. آن که محبت نمی‌کند، خدا را نشناخته است، زیرا خدا محبت است. محبت همین است، نه آنکه ما خدا را محبت کردیم، بلکه او ما را محبت کرد و پسر خود را فرستاد تا کفّارۀ گناهان ما باشد. ای عزیزان، اگر خدا ما را این‌چنین محبت کرد، ما نیز باید یکدیگر را محبت کنیم" (اول يوحنا ٤: ٧-١١).

 

منابع پيشنهادى: Answering Islam: The Crescent in light of the cross by Norm Geisler and Logos Bible Software.

Apr/20/2016 پاسخ به اسلام کشیش ورژ باباخانی 563 بازدید 6  

نظرات کاربران


ارسال نظر